HerCuLIS је интердисциплинарни пројекат који обухвата неколико истраживачких области хуманистичких наука (социолингвистику, антрополошку лингвистику, језичку и образовну политику, студије културе), као и примењену дигиталну и информациону технологију.  Овај  пројекат  је значајан за образовање, економију и шири друштвени контекст захваљујући томе што  омогућава слободан приступ платформи за дистрибуцију прикупљених података и спроведених анализа. Ови подаци и анализе су темељ научних радова у релевантним академским публикацијама (часописима и монографијама). Платформа ће се континуирано надограђивати и по окончању пројекта, а у њеном развоју ће моћи да  учествују сви заинтересовани истраживачи.

Пројектни тим чине проф. др Јелена Филиповић, Универзитет у Београду, Филолошки факултет (руководитељка пројекта), проф. др Јелена Вујић, Универзитет у Београду, Филолошки факултет, проф. др Биљана Дојчиновић, Универзитет у Београду, Филолошки факултет, проф. др Оливера Дурбаба, Универзитет у Београду, Филолошки факултет, проф. др Ана Јовановић, Универзитет у Београду, Филолошки факултет, мср Биљана Ристић, Универзитет у Београду, Филолошки факултет као и члан тима из иностранства проф.др Љиљана Проговац, Wayne State University, Detroit, USA.

Циљеви пројекта

Циљ пројекта HerCuLIS јесте дефинисање и документовање различитих варијетета српског као наследног језика у пет репрезентативних заједница српске дијаспоре  у САД, Канади, Аустрији, Немачкој и Шпанији.

Кључни научни циљ јесте утврђивање таксономије варијетета српског језика у дијаспори која би узела у обзир њихове структурне особености као и социокултурне и идентитетске корелације и истовремено послужила као основа за будућа истраживања не само варијетета српског наследног језика у дијаспори већ и као парадигма у анализама других језика дијаспоре у различитим социокултурним, политичким, етничким и религиозним контекстима.

Кључни апликативни циљ јесте стварање репозиторијума отвореног приступа мултимодалних узорака употребе различитих варијетета српског језика у дијаспори који би се могао користити за даља интердисциплинарна истраживања као и у трансдисциплинарне сврхе, нарочито у домену јавних политика, образовне политике, политичког ангажмана заједница у дијаспори итд.

Утицај пројекта

Пројекат доприноси изградњи иновативног, интердисциплинарног и трансдисциплинарног приступа проучавању варијетета српског језика и културних особености изван националних граница, проширујући постојећа сазнања суштинском компонентом варијетета унутар дијаспоре, укључујући културна и интеркултурна искуства и традиције, што је у претходном периоду бивало ретко систематски истраживано и описивано у својој научној комплексности.

Пројекат обухвата  разноликост савремене српске дијаспоре са друштвеног, језичког, историјског, територијалног, културног, религијског и сваког другог становишта. Тиме се попуњава дубока празнину која постоји у погледу поимања комплексног феномена интеракције између српског језика као наследног и изградње културног идентитета у заједницама српске дијаспоре.

HerCuLIS подржава концепт отворене науке и представља теоријски, методолошки и корпусни допринос међународној академској заједници заинтересованој за наследни језик и студије дијаспоре са великим потенцијалом за даљу примену и имплементацију у другим областима као што су а) студије дијаспоре, б) креирање  и развој курикулума (мастер и докторских студија), в) креирање посебних и специфичних дидактичких материјала за учење српског као наследног језика широм света, г) развој језичких и образовних политика усмерених на очување српског као наследног језика и најважнијег медијума за међугенерацијски културни и идентитетски трансфер, д) изградња и оснаживање научних и социокултурних веза између заједница српске дијаспоре у свету и њихове матице Србије у циљу стварања јединствене националне стратегије српске дијаспоре.

Посебан циљ пројекта HerCuLIS  јесте већа видљивост српске дијаспоре и у Србији и иностранству.

Тим који реализује пројекат

Проф. др Јелена Филиповић
Проф. др Јелена ФилиповићРедовна професорка Филолошког факултета Универзитета у Београду
Руководитељка пројекта
Проф. др Биљана Дојчиновић
Проф. др Биљана ДојчиновићРедовна професорка Филолошког факултета Универзитета у Београду
Чланица тима
Проф. др Оливера Дурбаба
Проф. др Оливера ДурбабаРедовна професорка Филолошког факултета Универзитета у Београду
Чланица тима
Проф. др Јелена Вујић
Проф. др Јелена ВујићРедовни професор Филолошког факултета Универзитета у Београду
Чланица тима
Проф. др Ана Јовановић
Проф. др Ана ЈовановићВанредна професорка Филолошког факултета Универзитета у Београду
Чланица тима
Мср Биљана Ристић
Мср Биљана РистићИстраживач-сарадник Филолошког факултета Универзитета у Београду
Чланица тима