HerCuLIS je interdisciplinarni projekat koji obuhvata nekoliko istraživačkih oblasti humanističkih nauka (sociolingvistiku, antropološku lingvistiku, jezičku i obrazovnu politiku, studije kulture), kao i primenjenu digitalnu i informacionu tehnologiju. Ovaj projekat je značajan za obrazovanje, ekonomiju i širi društveni kontekst zahvaljujući tome što omogućava slobodan pristup platformi za distribuciju prikupljenih podataka i sprovedenih analiza. Ovi podaci i analize su temelj naučnih radova u relevantnim akademskim publikacijama (časopisima i monografijama). Platforma će se kontinuirano nadograđivati i po okončanju projekta, a u njenom razvoju će moći da učestvuju svi zainteresovani istraživači.
Projektni tim čine prof. dr Jelena Filipović, Univerzitet u Beogradu, Filološki fakultet (rukovoditeljka projekta), prof. dr Jelena Vujić, Univerzitet u Beogradu, Filološki fakultet, prof. dr Biljana Dojčinović, Univerzitet u Beogradu, Filološki fakultet, prof. dr Olivera Durbaba, Univerzitet u Beogradu, Filološki fakultet, prof. dr Ana Jovanović, Univerzitet u Beogradu, Filološki fakultet, msr Biljana Ristić, Univerzitet u Beogradu, Filološki fakultet kao i član tima iz inostranstva prof.dr Ljiljana Progovac, Wayne State University, Detroit, USA.
Ciljevi projekta
Cilj projekta HerCuLIS jeste definisanje i dokumentovanje različitih varijeteta srpskog kao naslednog jezika u pet reprezentativnih zajednica srpske dijaspore u SAD, Kanadi, Austriji, Nemačkoj i Španiji. Ključni naučni cilj jeste utvrđivanje taksonomije varijeteta srpskog jezika u dijaspori koja bi uzela u obzir njihove strukturne osobenosti kao i sociokulturne i identitetske korelacije i istovremeno poslužila kao osnova za buduća istraživanja ne samo varijeteta srpskog naslednog jezika u dijaspori već i kao paradigma u analizama drugih jezika dijaspore u različitim sociokulturnim, političkim, etničkim i religioznim kontekstima.
Ključni aplikativni cilj jeste stvaranje repozitorijuma otvorenog pristupa multimodalnih uzoraka upotrebe različitih varijeteta srpskog jezika u dijaspori koji bi se mogao koristiti za dalja interdisciplinarna istraživanja kao i u transdisciplinarne svrhe, naročito u domenu javnih politika, obrazovne politike, političkog angažmana zajednica u dijaspori itd.
Uticaj projekta
Projekat doprinosi izgradnji inovativnog, interdisciplinarnog i transdisciplinarnog pristupa proučavanju varijeteta srpskog jezika i kulturnih osobenosti izvan nacionalnih granica, proširujući postojeća saznanja suštinskom komponentom varijeteta unutar dijaspore, uključujući kulturna i interkulturna iskustva i tradicije, što je u prethodnom periodu bivalo retko sistematski istraživano i opisivano u svojoj naučnoj kompleksnosti.
HerCuLIS obuhvata raznolikost savremene srpske dijaspore sa društvenog, jezičkog, istorijskog, teritorijalnog, kulturnog, religijskog i svakog drugog stanovišta. Time se popunjava duboka prazninu koja postoji u pogledu poimanja kompleksnog fenomena interakcije između srpskog jezika kao naslednog i izgradnje kulturnog identiteta u zajednicama srpske dijaspore.
HerCuLIS podržava koncept otvorene nauke i predstavlja teorijski, metodološki i korpusni doprinos međunarodnoj akademskoj zajednici zainteresovanoj za nasledni jezik i studije dijaspore sa velikim potencijalom za dalju primenu i implementaciju u drugim oblastima kao što su a) studije dijaspore, b) kreiranje i razvoj kurikuluma (master i doktorskih studija), v) kreiranje posebnih i specifičnih didaktičkih materijala za učenje srpskog kao naslednog jezika širom sveta, g) razvoj jezičkih i obrazovnih politika usmerenih na očuvanje srpskog kao naslednog jezika i najvažnijeg medijuma za međugeneracijski kulturni i identitetski transfer, d) izgradnja i osnaživanje naučnih i sociokulturnih veza između zajednica srpske dijaspore u svetu i njihove matice Srbije u cilju stvaranja jedinstvene nacionalne strategije srpske dijaspore.
Poseban cilj projekta HerCuLIS jeste veća vidljivost srpske dijaspore i u Srbiji i inostranstvu.